środa, 30 września 2015

Styl skandynawski – ciepło, funkcjonalność i prostota


Podstawowe zasady stylu skandynawskiego to prostota, zaakcentowanie drewna oraz dużo bieli. Styl skandynawski to połączenie nowoczesności (prostota) oraz komfortu. Czyli wszystko to, czego oczekuje się po współczesnym mieszkaniu. Jego wielkość nie ma znaczenia. W zasadzie każde mieszkanie, o każdym metrażu i ułożeniu pokoi da się urządzić w stylu skandynawskim.

Dominującymi odcieniami poza bielą są w stylu skandynawskim wszystkie odcienie niebieskiego. Od błękitu przez turkus, aż po granat. Ze względu na dużo bieli, mieszkania w stylu skandynawskim są niezwykle przytulne. Inne poza białym dominujące kolory to szarości oraz beże.

By mieszkanie można było określić mianem skandynawskim powinno być dość przestronne. Nawet małe mieszkania można tak przygotować, by spełniały ten warunek, o ile zapewni mu się dobre oświetlenie (w tym naturalne) oraz usunie zbędne dodatki.

Nie oznacza to jednak, że mieszkanie w stylu skandynawskim powinno być pozbawione dodatków. Wręcz przeciwnie. Dodatki są bardzo ważne, gdyż za ich pomocą dodaje się mieszkaniu przytulności, ciepła. Jak uzyskać taki efekt? Dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład bawełny czy filcu. Idealnie komponuje się również szkło. Naturalność to jedna z podstawowych cech tego stylu, dlatego też najlepiej sprawdzą się drewniane meble, choć niekoniecznie w kolorze drewna. Najmodniejsze są połączenia drewnianych mebli malowanych na kolor biały oraz koloru naturalnego drewna, najlepiej w jasnych odcieniach.

Drewno i jego faktura to naprawdę ważny element stylu skandynawskiego, dlatego podłoga w mieszkaniach w tym stylu jest najczęściej z naturalnego drewna. Ale tak jak w przypadku mebli może być ona malowana na kolor biały, szary lub beżowy.

W stylu skandynawskim ważny jest również kontrast. Białe ściany i meble oraz kontrastowe dodatki. Ich ilość powinna być ograniczona, bo w tym stylu ważna jest funkcjonalność i prostota, jednak powinny być mocnym akcentem, nadającym charakteru całej przestrzeni. Mogą być to poduszki albo na przykład abażur pokojowej lampy stojącej.

Meble w stylu skandynawskim to kontynuacja wymienionych wyżej zasad. To najczęściej drewniane meble, z dodatkami szkła i metalu, malowane na kolor biały lub odcienie beżu, ewentualnie ciepłe odcienie szarości. Meble te charakteryzuje prostota kształtów, ale i ciekawe elementy zdobień. Dobrym rozwiązaniem są na przykład ażurowe wykończenia mebli, gdy jedną ze ścianek na przykład półki zastępuje się ażurem z cieniutkich listewek. Dzięki temu mebel zyskuje niebywałej lekkości.


Bądź praktyczny - wykorzystaj przestrzeń w korytarzu!


Masz duży przedpokój lub korytarz w swoim domu lub mieszkaniu? Nie marnuj tej przestrzeni. Jest wiele rzeczy, które powinny znaleźć się właśnie w tej przestrzeni, bo tak jest funkcjonalnie. A wykorzystując przestrzeń korytarza i odpowiednio go urządzając, zyskujemy korytarz nie tylko funkcjonalny, ale także – nadający tonu całemu mieszkaniu. Prawdą jest, że pierwsze spojrzenie na mieszkanie jest bardzo ważne. Goście najpierw widzą przedpokój. Warto więc zadbać, by stał się on wizytówką gospodarzy.

Pierwsza sprawa, nad którą powinniśmy się zastanowić, to kolorystyka. Tę powinniśmy wybrać uwzględniając wielkość pomieszczenia i dostęp światła do niego. Jeśli nasz korytarz jest dobrze oświetlony, możemy zdecydować się na ciemniejsze barwy, ale jeśli jest niewielki i ma niewielkie okno lub wcale, lepiej zdecydować się na kolory jasne i ciepłe. Trzeba też pamiętać, że lustro może pomóc w optycznym powiększeniu pomieszczenia. A lustro na korytarzu się zdecydowanie przyda, szczególnie takie większe, gdzie możemy zobaczyć całą naszą postać. Można też zdecydować się na lustro w nietypowym kształcie lub ozdobnej ramie. Takie lustro będzie ozdobą samą w sobie.

Jeśli chodzi o elementy ozdoby korytarza, to wybór jest spory. Możemy stworzyć mini galerię obrazów, ekspozycję ulubionych rodzinnych zdjęć lub wspomniane, piękne, ozdobne lustro. Można też zdecydować się na elementy fototapety lub ozdobne wzory wykonane z farby. Pusta ściana może być także miejscem na domową biblioteczkę. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że półki na książki mogą być stosunkowo płaskie, a więc nie będą zajmowały dużo miejsca. Półki z książkami to także bardzo efektowna ozdoba. Kolorowe grzbiety mogą rozweselić przestrzeń.

Korytarz to miejsce, gdzie powinno się znaleźć miejsce dla okryć zewnętrznych i butów. Trzeba zadbać o funkcjonalne meble, dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli korytarz jest niewielkich rozmiarów i o nietypowym kształcie, warto zdecydować się na meble na wymiar, co pozwali nam modelować przestrzeń. Korytarz to miejsce na dużo pojemnych szafek. Pomieścimy tam kurtki, płaszcze, szaliki, czapki, rękawiczki, buty, kapcie – a więc wszystko to, na co nie ma miejsca w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

Osoby, które mają duże korytarze w domu często decydują się na zabudowanie całych ścian szafami. Wtedy przestrzeń jest bardzo prosta w formie, a równocześnie zyskujemy naprawdę dużo ukrytej przestrzeni. Świetne rozwiązanie i naprawdę warto je wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli mamy większy korytarz, a niewielkie pokoje.

Funkcjonalna łazienka na niewielkiej przestrzeni


Dzisiejsze możliwości na runku budowlanym i designerskim są naprawdę ogromne, dlatego niech nie przeraża Cię myśl o konieczności urządzenia łazienki na bardzo małej przestrzeni. Łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna i na szczęście wybór wśród wyposażenia jest dziś na tyle duży, że bez trudności wybierzesz coś pasującego i do metrażu i do Twoich gustów.

Rozwiązaniem na funkcjonalną łazienkę o małym metrażu nie jest ograniczenie sprzętów , ale dobranie ich w odpowiedni sposób. Oczywiście są elementy łazienek, które można przenieść. Na przykład często stosowanym sposobem jest przeniesienie pralki do kuchni. Jednak umywalki, toalety i prysznica przecież nie przeniesiemy. Liczy się więc to, by odpowiednio dobrać każdy element wyposażenia łazienki i umieścić je w odpowiednich miejscach.

W łazience niewątpliwie ważne jest dobre oświetlenie. Warto zadbać zarówno o ogólne oświetlenie całej łazienki, jak i oświetlenie wokół lustra. O nie trzeba zadbać osobno.

Kolejna ważna sprawa to lustra. Są nie tylko konieczne z oczywistych względów. Dzięki niemu możemy znacznie zmienić odbiór wizualny łazienki. Lustra to idealny sposób na powiększenie przestrzeni.

Ważna jest również kolorystyka. Jasne barwy zdecydowanie powiększą przestrzeń i sprawią, że łazienka będzie wydawała się przestronniejsza, niż jest w rzeczywistości. Dlatego nie tylko kolor ścian i sufitu, ale całość wyłożona płytkami również powinna być jasna. Podobnie meble i dodatki – takie jak dywaniki.

Do małych łazienek poleca się raczej prysznic, a nie wannę – płaski brodzik i przejrzyste ścianki sprawią, ze kabina nie będzie „zabierała” przestrzeni. Na małych przestrzeniach lepiej sprawdzają się kabiny o zaokrąglonych kształtach, zamiast te na planie kwadratu czy prostokąta. Można też wybrać prysznic z kabiną narożną, która zajmuje wyjątkowo mało przestrzeni.

Oczywiście można zdecydować się na wannę – dostępne są takie o mniejszych rozmiarach i o nietypowych kształtach (np. o kształcie nieco zbliżonym do kwadratu), jak i wanny narożne. Wybór powinien być uzależniony od konkretnych, indywidualnych potrzeb.

Polecane są także meble narożne, pozwolą bowiem na zaoszczędzenie przestrzeni. Szafki w łazience mogą być płaskie, ale przyda się sporo półek. Trzeba też pamiętać o praktycznych i niezbędnych dodatkach w wyposażeniu, takich jak kaloryfer czy wentylator. Wspominam o kaloryferze, ponieważ warto wybrać taki z osobnymi szczebelkami, który będziemy wykorzystywać jako suszarkę. W łazience liczą się także praktyczne gadżety, wieszaki na ręczniki, haczyki do zawieszenia suszarki czy kubki na szczoteczki – o wszystkim warto pomyśleć.



Łóżko, którego nie ma – czyli jak zorganizować wygodną sypialnię, gdy nie ma miejsca na łóżko



Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, co jednak, gdy nie mamy miejsca na wydzielenie osobnej przestrzeni na sen? Projektanci mebli znaleźli na to niejedno rozwiązanie. Istnieją sposoby na to, by łóżko zajmowało mało przestrzeni lub by było podczas dnia zupełnie niewidoczne.

Idealnym sposobem na zyskanie przestrzeni w pokoju dziecięcym jest łóżko piętrowe. I to nie tylko wtedy, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo. Gdy łóżko będzie na piętrze, przestrzeń pod nim można wykorzystać na szafę, biurko, biblioteczkę małą garderobę.

Dobrym pomysłem są również łóżka chowane. Kilka dekad temu coś takiego jak półko-tapczan należało do typowego wyposażenia każdego domu. I dziś można zdobyć taki mebel, ale w jego nowoczesnym wydaniu. Zyskujemy więc przestrzeń i możemy bez trudu zamienić salon na sypialnię i odwrotnie. Takie chowane i wysuwane łóżko to też świetny pomysł na łóżko dla ewentualnych gości. Normalnie niewidoczne i nie zajmujące miejsca, a w razie potrzeby – dające dużo wygodniejszy sen niż łóżko polowe czy materac.

Są również łóżka z wysuwanym drugim łóżkiem. Czyli – jeśli zachodzi taka konieczność - spod łóżka jednoosobowego wysuwamy, niczym szufladę, drugie, równie wygodne łóżko. To też rozwiązanie, przy którym rozkładanie i składanie nie jest żadnym problemem. Inaczej jest z kanapami. Te wygodne siedziska w pokoju dziennym można zamienić na łóżko, ale jest ono zazwyczaj niewygodne, no i z rozkładaniem go nie jest już tak łatwo (przynajmniej nie zawsze).

Istnieją także łóżka chowane w szafie. Wyglądają estetycznie, komponują się w przestrzeń – wystarczy dobrać kolorystykę odpowiadającą innym meblom. W łóżku można schować pościel- znika więc również problem ścielenia łóżka. Współczesna technologia pozwala na bardzo lekkie, bezproblemowe i niemal nie wymagające wysiłku zamykanie i otwieranie takiego łóżka. To świetne rozwiązanie dla małych mieszkań.

Jeśli zaś problemem jest nie tyle ulokowanie łóżka, ile sam brak przestrzeni, to postaraj się maksymalnie wykorzystać miejsce pod i nad łóżkiem. Pod łóżkiem można umieścić szuflady bądź skrzynie – idealne miejsce na pościel czy zimowe ubrania (pod warunkiem oczywiście, że akurat jest lato). Ściana nad łóżkiem też może być wykorzystana. To miejsce na półki i półeczki. Tam będzie miejsce na to, co normalnie znalazłoby się na szafce nocnej. Lampkę nocną również można zamontować na ścianie, zamiast „marnować” miejsce przy łóżku. To proste rozwiązania, ale warto o tym pomyśleć, gdy liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.


Minimalizm czy ciepło domowego ogniska czyli jaki styl wybrać projektując wnętrze swojego mieszania


Wśród projektantów można śmiało wyodrębnić dwa główne style. Jeden to minimalizm, gdzie dominuje prostota kształtów, funkcjonalność oraz kontrastowe rozwiązania w kolorystyce. Z drugiej strony mamy styl rustykalny, gdzie ilość dodatków i zdobień oraz ciepło kolorów dają poczucie bezpieczeństwa. Który z tych stylów wybrać? Nie można kierować się wyłącznie modą, ta szybko się zmienia, a mieszkanie ma nam służyć lata. Jaki z tego wniosek? Wybierzmy taki styl, byśmy to my czuli się w nim dobrze.

Dzisiejsi projektanci wiedzą, że w wyposażeniach wnętrz dozwolone jest niemal wszystko. Ważne tylko, by mieszkanie było wykonane z wyczuciem oraz tak, by było funkcjonalne. Poniżej charakterystyka dwóch skrajnych stylów, ich zalet i wad, by ktoś, kto nie ma jeszcze obranego stylu, mógł łatwiej dokonać świadomego wyboru.

Styl rustykalny to przede wszystkim ciepło domowego ogniska. Postawienie na naturalność i przytulność. Jak osiągnąć taki efekt? Najważniejsze jest drewno ze swoją fakturą i naturalnymi odcieniami brązu. Sprawdzają się też naturalne elementy, takie jak cegła i kamień. Dlatego wybierana jest drewniana podłoga, mile widziane są nie otynkowane ściany z cegły lub kamienia oraz stropy z widocznymi, drewnianymi belkami.

Meble pasujące do stylu rustykalnego powinny być również drewniane, najlepiej jedynie lakierowane. Mogą mieć proste kształty lub być rzeźbione, to już zależnie od upodobań. W kolorystyce stylu rustykalnego, jak łatwo się domyślić, dominują brązy, beże oraz inne ciepłe kolory. Wielu osobom ten styl może kojarzyć się z mieszkaniami babć i dziadków. Jednak czy to jest wada?

Minimalizm to styl kojarzony z nowoczesnymi mieszkaniami młodych ludzi. Jego niewątpliwą zaletą jest postawienie na funkcjonalność. Ilość mebli i dodatków jest wyraźnie ograniczona – mniej ozdób, stawiamy bowiem na praktyczność. Dominują gładkie, połyskujące powierzchnie o jednolitych barwach. To dotyczy zarówno ścian, podłóg, jak i wyposażenia. Dekoracje spełniają rolę mocnego akcentu, wokół którego aranżuje się przestrzeń. Przeciwnicy tego stylu mogą zarzucić mu chłód. Dominują w nim ziemne, kontrastowe barwy. Biel i czerń oraz szarości. Częste są także ciemne odcienie granatu lub ostre barwy, takie jak czerwień.

Jednak należy pamiętać, że nie mamy obowiązku być wiernym jednemu stylowi. Projektując swoje mieszkanie należy czerpać z każdego stylu to, co nam najlepiej odpowiada. W efekcie zyskamy własne, oryginalne mieszkanie, dopasowane do naszych potrzeb, którego z pewnością wiele osób będzie nam zazdrościło.



Bawialnia – miejsce stworzone dla dzieci


Masz dzieci? To masz obowiązek – wynikający chociażby z przyczyn praktycznych – by wydzielić im w domu lub mieszkaniu bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły się bawić. Przy planowaniu pamiętaj jednak – to ma być ich przestrzeń!

Bawialnia powinna spełniać swoją podstawową funkcję – dziecko powinno więc lubić przebywać w tym pomieszczeniu. Podstawą jest kolorystyka. Powinno wybrać się jasne i ciepłe kolory, a z drugiej strony – pokój powinien być dość barwny. Należy przy wyborze koloru uwzględnić wiek dziecka oraz jego osobowość. Jeśli dziecko jest na przykład nadpobudliwe – poleca się włączenie do jego przestrzeni elementów zieleni. Młodsze maluchy powinny mieć w pokoju kolory pastelowe, a dla tych bardziej nieśmiałych polecana jest szeroka gama kolorystyczna od żółci po brązy.

Odchodzi się współcześnie od gładkich, jednokolorowych ścian. Można je ozdobić ulubionymi postaciami z bajek lub jakimś ciekawym, magicznym obrazem. Świetnie sprawdzi się też fototapeta. Warto też pomyśleć o tym, by wygospodarować trochę przestrzeni dla działalności artystycznej dziecka. Bawialnia jest miejscem, gdzie – przy pomocy odpowiednich odpornych i łatwych do czyszczenia farb - możemy pozwolić dziecku na malowanie po ścianach. Można też zamontować na ścianie tablicę lub (to najnowszy gadżet) kupić drzwi – tablicę. Są już dostępne na runku i z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku.

W bawialni powinny się znaleźć także odpowiednie meble. Powinny być praktyczne, by dziecko mogło samo posprzątać i schować swoje zabawki. Co jeszcze można zainstalować w bawialni? Mini ścianę wspinaczkową, mini zjeżdżalnię… Dopasuj się do marzeń dziecka. To ma być jego przestrzeń.
Jeśli nie wykorzystujesz poddasza lub spełnia on tylko rolę mało praktycznej suszarni lub garderoby , a równocześnie dzieci nie mają swojego konta do zabawy – pomyśl o bawialni właśnie na poddaszu. To byłaby ich przestrzeń, a zabawki przestałyby być pozostawiane w całym domu. Ze względu na niższy sufit poddasza, często pod skosem, nie wykorzystuje się pełni możliwości tego pomieszczenia. Inaczej jest z dziećmi. Ponieważ w bawialni ilość mebli może być ograniczona do tych, które będą mieścić zabawki, problem ich dopasowania do pokoju o nietypowych kształtach niemal znika.

Jeśli przestrzeń w Twoim domu jest ograniczona i nie masz tylu pomieszczeń, by urządzić osobny pokój i bawialnię swojemu dziecku, to pomyśl o urządzeniu jego pokoju właśnie na poddaszu. Można mu w tej przestrzeni urządzić kącik do nauki, miejsce do zabawy oraz oczywiście sypialnię.



Piękno ciemnych kolorów w mieszkaniu


Już dawno w dekoracji wnętrz odeszło się od przekonania, że ciemne kolory są zabronione. Wręcz przeciwnie. Dziś architekci szukają nowych rozwiązań i już na stałe przełamali w nas strach przed ciemnymi barwami w domu. Jeśli je lubisz, dobrze czujesz się przy szarościach lub głęboko ciemnych kolorach- to nie obawiaj się ich. To Ty masz się czuć dobrze w sowim domu.

Dobrym pomysłem dla wielbicieli ostrych barw są również ciemne meble. Nie mają one aż tak dużego wpływu na zmniejszenie przestrzeni, jak kolorystyka ścian, a jednocześnie mogą jednoznacznie uporządkować przestrzeń. Modne są ciemne brązy, a nawet czerń. Dziś projektanci nie boją się wyzwań, a czerń wkomponowana odpowiednio w przestrzeń pomieszczenia, może uwydatnić jego piękno. Brąz natomiast jest wyjściem niemalże tradycyjnym. Ze względu na ciepło odcieni brązu oraz przyzwyczajenie do tradycyjnych mebli właśnie w brązowym kolorze, wcale nie odbieramy ich jako przytłaczającego elementu.

Szczególne wątpliwości przychodzą, gdy mamy niewielkie mieszkanie. W powszechnej opinii – i nie bez powodu - panuje przekonanie, że ciemne kolory nie wpływają dobrze na małą przestrzeń. Uważam jednak, że nie powinno się podchodzić do sprawy tak jednostronnie. Nie wszyscy czują się dobrze wśród jasnych kolorów i pastelowych odcieni, a i niewielka przestrzeń można tak zaaranżować, że ciemne kolory będą ją wzbogacały.

Oczywiście ciemne barwy mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń i dlatego się je generalnie odradza, jednak dla tych, którzy lubią ciemne akcenty znajdzie się wiele sposobów na ulubiony kolor na ścianach, nawet jeśli nie mamy dużego mieszkania.

Pierwszą podstawową zasadą jest malowanie na ciemniejszy kolor nie całego pomieszczenia, a wybranej ściany, samego sufitu lub samej podłogi. Dzięki temu zapewniamy sobie idealny kompromis. Ciemne pasy oraz malowanie jedynie fragmentów pomieszczenia może wpłynąć na nasze postrzeganie przestrzeni. Możemy pokój optycznie poszerzyć lub wydłużyć, a więc na przykład za pomocą kolorów zniwelować dysproporcje pokoju (gdy jest na przykład wąski i długi lub za wysoki). Warto także zadbać o to, by niewielkie pomieszczenie z ciemnymi akcentami kolorystycznymi było dobrze oświetlone.

Często wybieranym sposobem na „przemycenie” ostrej kolorystyki do niewielkich pomieszczeń jest zastosowanie dodatków i mebli w tych kolorach. Te łatwo zmienić, więc możemy od czasu do czasu przearanżować kolorystycznie przestrzeń. Jeśli naprawdę lubimy kolory, to takie rozwiązanie będzie nam na pewno odpowiadać. 

Biblioteczka ozdobą każdego wnętrza


Chcesz mieć w domu biblioteczkę? Zadbaj, by była wyjątkowa. Niezależnie od tego, czy możesz sobie pozwolić na podporządkowanie przestrzeni biblioteczce, czy masz jedynie do dyspozycji niewielki fragment ściany… Współczesne możliwości i nowe trendy w designie pozwalają na więcej, niż myślisz! Dlatego niech nie martwi Cię brak wolnej ściany czy niewielkie fundusze. Mieszkanie można przearanżować nawet przy mniejszych środkach.

Jeśli lubisz książki i masz ich coraz więcej, bo wolisz mieć je na własność niż wypożyczać, to siłą rzeczy musisz znaleźć dla nich miejsce w swoim mieszkaniu. Nie warto „upychać” książek w różnych miejscach domu. Z korzyścią dla domu będzie, jeśli zbierzemy książki w jednym miejscu i uczynimy z nich ozdobę. A do tego nasz dom stanie się praktyczniejszy – cały księgozbiór będziemy mieć w jednym miejscu, łatwiej nam więc będzie odnaleźć poszukiwaną akurat w danym momencie książkę. 


Jaki mebel wybrać na biblioteczkę? Jego styl powinien pasować do ogólnego stylu domu, a szczególnie salonu (lub gabinetu), gdzie urządzamy biblioteczkę. Możemy też zdecydować się na odważne posunięcie. Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania we wnętrzach, to możesz spokojnie zapomnieć o tradycyjnej oszklonej szafie na książki albo nudnym regale. Wybór jest ogromny. Znajdziesz meble o typowych kształtach, ale także i bardziej fantazyjne. Najnowszym trendem są meble o kształtach, które aranżują przestrzeń. Wszystko zależy od tego, ile masz przestrzeni i czy chcesz, by Twoja biblioteczka się wyróżniała, eksponowała książki, czy raczej poszukujesz praktycznego rozwiązania, by pomieścić księgozbiór. Ważne jest właśnie to, by wybierany mebel odpowiadał Twoim księgozbiorom. Jak tego dokonać? Nic prostszego. Wystarczy, że wybierze się taki mebel, który ma regulowane półki. Dzięki temu zmieścimy na nim każdego rodzaju książkę, niezależnie od jej formatu.


Jeśli natomiast nie masz zbyt wiele miejsca, a książek sporo – powinieneś zdecydować się na meble na wymiar. To także rozwiązanie dla tych, którzy lubią indywidualizm i sami chcą sobie zaprojektować regał.


Piękna biblioteczka to nie relikt dawnych czasów. Takie biblioteki świetnie komponują się obok nowoczesnego, elektronicznego sprzętu. Najnowszym trendem jest zresztą łączenie nowoczesnych rozwiązań z elementami tradycyjnymi. 


Wybór miejsca na biblioteczkę musimy uzależnić od naszych możliwości. Biblioteczka może znaleźć się i być ozdobą niemal każdego pomieszczenia w domu i mieszkaniu – w przedpokoju, holu, sypialni, gabinecie albo w pokoju dziennym.